III Młodzieżowy Festiwal Inspiracji Artystycznych „Sztuka włączania” vs. VII s

III Młodzieżowy Festiwal Inspiracji Artystycznych „Sztuka włączania” zorganizowany przez bielską Fundację JONATAN we współpracy z Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz. Edukacja kulturalna, aktywizacja i integracja przez sztukę są podstawowymi celami przedsięwzięcia, więc i nas nie mogło zabraknąć. Tym razem nasze Szkoły reprezentowali Uczniowie klasy VII s. Za inspirujące doświadczenie należy uznać uczestnictwo w różnorodnych warsztatach m.in.: grafiki komputerowej, projektowania ubrań, break dance, bębniarskich, nagłośnieniowych, rozwoju osobistego, wokalnych czy też bookingu, grafiki trójwymiarowej i fotografii mobilnej. Dobrze jest szukać prawdziwych pasji. 

Poniżej krótka fotorelacja 

Continue reading „III Młodzieżowy Festiwal Inspiracji Artystycznych „Sztuka włączania” vs. VII s”

Wracamy do treningów!

Wraz z końcem lipca powoli kończy się okres wakacyjny uczniów SMS BBTS Podbeskidzie.

Z myślą o nadchodzącym sezonie 2017/2018 młodzi Górale wznawiają zajęcia treningowe. Rzecz jasna jako pierwsi wystartowali przygotowujący się do walki w Centralnej Lidze Juniorów zawodnicy z roczników 1999 i 2000. Pierwsze treningi zanotował także drugi zespół juniorów starszych, który w nadchodzących rozgrywkach zagra w I lidze wojewódzkiej.

Wakacje kończą się również dla młodszych zespołów. Kiedy odbędą się zajęcia poszczególnych roczników? W poniższym harmonogramie może dojść do drobnych zmian, o których trenerzy będą informowali na bieżąco.

Continue reading „Wracamy do treningów!”

Zakończył się rok szkolny 2016/2017

Zakończył się rok szkolny 2016/2017 i w końcu rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Wszystkim uczniom, nauczycielom, trenerom, pracownikom szkoły życzymy by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozostanie w Waszej pamięci jako dzień, o którym można powiedzieć, że to był dobry dzień. Odpoczywajcie, nabierajcie sił i „ładujcie akumulatory”, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

„Brązowo, ale czy zdrowo?”

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna prowadzi akcję profilaktyczną dotyczącą wpływu promieni UV na zdrowie człowieka. Zbliżający się okres wakacyjny sprzyja nadmiernemu  narażaniu skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego, w tym także pochodzącego z solariów. Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne nie jest obojętne dla skóry człowieka.  Obecnie sugeruje się, że wzrost liczby zachorowań na nowotwory skóry może być efektem zwiększonej emisji promieniowania ultrafioletowego, stąd hasło akcji brzmi : „Brązowo, ale czy zdrowo?”. Kontakt ze słońcem zapewnia nam uzupełnienie  ewentualnych braków witaminy D, ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Naukowcy podkreślają wpływ promieniowania UV na proces starzenia się skóry. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słonce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Mechanizmy dowodzące tej zależności nie są do końca jasne, ale pewne jest, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV w okresie rozwojowym. Narażenie na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV (zarówno naturalne jak i sztuczne) w okresie dzieciństwa i dojrzewania, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry w późniejszym wieku. Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki, a liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. osób rocznie.

Notatka powstała w oparciu o treść informacji Departamentu Promocji Zdrowia, Biostatystyki i Analiz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jednostki nadzorowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Continue reading „„Brązowo, ale czy zdrowo?””

Prelekcje Straży Miejskiej i Policji w SMS BTTS

W dniu dzisiejszym młodzież naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum brała udział w dwóch prelekcjach – Straży Miejskiej na temat „Cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej” oraz Policji na temat „prawnych konsekwencji swoich czynów” 🙂 Oj, bardzo mundurowy dzień to był 🙂

Continue reading „Prelekcje Straży Miejskiej i Policji w SMS BTTS”