„Brązowo, ale czy zdrowo?”

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna prowadzi akcję profilaktyczną dotyczącą wpływu promieni UV na zdrowie człowieka. Zbliżający się okres wakacyjny sprzyja nadmiernemu  narażaniu skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego, w tym także pochodzącego z solariów. Należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne nie jest obojętne dla skóry człowieka.  Obecnie sugeruje się, że wzrost liczby zachorowań na nowotwory skóry może być efektem zwiększonej emisji promieniowania ultrafioletowego, stąd hasło akcji brzmi : „Brązowo, ale czy zdrowo?”. Kontakt ze słońcem zapewnia nam uzupełnienie  ewentualnych braków witaminy D, ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Naukowcy podkreślają wpływ promieniowania UV na proces starzenia się skóry. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słonce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Mechanizmy dowodzące tej zależności nie są do końca jasne, ale pewne jest, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV w okresie rozwojowym. Narażenie na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV (zarówno naturalne jak i sztuczne) w okresie dzieciństwa i dojrzewania, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry w późniejszym wieku. Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki, a liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. osób rocznie.

Notatka powstała w oparciu o treść informacji Departamentu Promocji Zdrowia, Biostatystyki i Analiz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jednostki nadzorowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Continue reading „„Brązowo, ale czy zdrowo?””

Prelekcje Straży Miejskiej i Policji w SMS BTTS

W dniu dzisiejszym młodzież naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum brała udział w dwóch prelekcjach – Straży Miejskiej na temat „Cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej” oraz Policji na temat „prawnych konsekwencji swoich czynów” 🙂 Oj, bardzo mundurowy dzień to był 🙂

Continue reading „Prelekcje Straży Miejskiej i Policji w SMS BTTS”

Podziękowania dla uczniów Gimnazjum od WSE-H

Uczniowie Gimnazjum Szkoły Mistrzostwa Sportowego ‚Podbeskidzie’

Adam Kolecki, Dawid Kukula, Damian Kempny, Fabian Szwed, Krystian  Wieczorek, Łukasz

Raba,  Maciej Herda,  Wojciech Sordyl,  Wojciech Stanczak.

 

Szanowni Panowie,

serdecznie dziękuję za dobra  współprace, zorganizowanie i zaangażowanie podczas prac  ogrodowych w dniu 12 maja br.

Dzięki takim działaniom kształtuje się świadomość ekologiczna.  Wszyscy użytkownicy campusu będą  mogli cieszyć się z efekt6w wsp61nej pracy.  Żywię nadzieje na możliwość wsp6lpracy przy realizacji kolejnych projektów.


 

Osiągnięcie w „Kangurze”

Chwalimy się osiągnięciami naszych Uczniów 😊 miło nam poinformować, że uczeń
klasy 6, Bartłomiej Kochowski znalazł się w elitarnym gronie osób, wyróżnionych
w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. Bartkowi serdecznie
gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów 🙂
👏🎓📘📐

Tydzień Ekologiczny w Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego

Tydzień Ekologiczny w Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie 8-12 maja 2017. Program naszego Ekologicznego Tygodnia: – konkurs z wiedzy o ekologii – konkurs zgniatania butelek plastikowych na czas – konkurs międzyklasowy o ilość przyniesionych nakrętek i zużytych telefonów – debata na temat ekologii „Nasze zasoby wyczerpują się – bądź mądry, oszczędzaj” – stworzenie biżuterii ekologicznej – przesadzanie kwiatów, porządki wokół szkoły – tworzenie rymowanek i wierszyków na temat ekologii – przebranie w kolory ekologiczne (dni bez pytania dla odważnych) – żółty, zielony, niebieski i czerwony.